Kullanım Klavuzu

 

 

 

 

BU MAKİNE ÖRTÜLÜ PROBLARLA SADECE AHŞAP YAKMA İŞLEMİ İÇİN TASARLANMIŞTIR. BAŞKA BİR AMAÇ İÇİN KULLANILAMAZ.

 

Bu cihaz kullanıcı tarafından potansiyel tehlikelerden koruyacak yeterli önlemler alındığında güvenli bir uygulamadır.

 

TALİMATLARI DİKKATLE OKUYUN ve ANLAYIN:

Makineyi kullanmadan önce kullanım kılavuzunu mutlaka okuyup anlayın. Kullanım kılavuzunda belirtilen talimatların uygulanmaması ciddi yaralanmalara, can kaybına ve ekipmanın hasara uğramasına neden olabilir.

Bu makine mutlaka yetkili ve ark eğitimi almış bir personel tarafından kullanılmalıdır. Tüm bağlantıların, operasyonların, bakım ve onarım prosedürlerinin yetkili kişilerce yapıldığından emin olun. Makineyi çalıştırmadan önce bu kullanım kılavuzunu mutlaka okuyun. Kullanım kılavuzundaki talimatların uygulanmaması ciddi yaralanmalara, can kaybına ve makinenin zarar görmesine neden olabilir. Lütfen altta belirtilen uyarıları okuyun. Uygun olmayan bağlantılardan, saklama koşullarından ve kullanımdan kaynaklanan hasarlardan Lavat Makine sorumlu değildir.

 

LAVAT FRAKTAL DESEN MAKİNESİ:

Elektrik akımının verdiği arktan yararlanarak ahşap yüzeylerde desen oluşturmaya yarayan, taşınabilir, enerji tasarruflu verimli bir makinedir.

Lavat Ahşap Yakma Makinesi birçok atölye, imalathane ve evlerde kullanıma uygundur. Endüstri ve ahşap işleme sanayisinde çok yaygın bir çalışma alanına sahiptir.

Ham ahşaplarda, m.d.f ve sunta gibi ham yüzeylerde de kullanımı tercih edilebilir.

Bakalit kaplı problarla çalışan bu ürün kusursuz ark kıvılcımlar elde etmenize yardımcı olur.

Cihaz türevlerine nazaran üstün performans sergilemektedir.                                Üstün performanslı donanım ve soketlere sahiptir.

Taşınabilir oluşu sayesinde istenilen her yerde kullanıma açıktır.

Her özelliği ile size türevlerine nazaran büyük kolaylıklar sunan bu tasarım 24 ay (2yıl) garantiye sahiptir. (Kablolar ve aksesuarlar hariçtir)

Açma kapama şalteri arka kısmında bulunmaktadır.

Ürün ekipmanları ve bağlantı kabloları takıp çıkarılırken kullanıcıya konfor sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir.

Makinede açık göstergesi, iki soket çıkışında da pozitif (+) bağlantısı bulunmaktadır.

KULLANIM ALANLARI:

 • Çok sert ağaçlar: Ceviz, sert karaağaç, kara salkım, karaağaç. Maun, Meşe, Dişbudak, Huş ağacı, Akçaağaç, Kiraz vb.
 • Sert ağaçlar: Meşe, kayın, dişbudak, karasakız vb.
 • Orta sertlikte ağaçlar: Kırmızı sakız, beyaz karaağaç, bazı kavak cinsleri vb.
 • Yumuşak ağaçlar: Kestane, sarı kavak, selvi, sedir. Çam, Ladin, Köknar, Karaçam vb.
 • Çok yumuşak ağaçlar: Beyaz çam, ladin, ıhlamur, söğüt vb.
 • Plakalar: Ham m.d.f, ham sunta.

KUTU İÇERİĞİ:

2 adet kablolu prob, 1 adet cihaz, 1 adet güç kablosu, 1 adet güvenlik gözlüğü, solüsyon, çivi.

 

 

 

 

UYARILAR:

CİHAZI FİŞE TAKMADAN ÖNCE UYULMASI GEREKEN KURALLAR:

 1. Binada, yapıda topraklama olduğundan emin olunuz
 2. İşlem yapılacak alanda havalandırma (aspiratör) olduğundan emin olunuz. Ark işlemi sağlığa zararlı duman ve gaz çıkışına neden olabilir. Kullanıcıları bu tehlikeden korumak için yeterli havalandırma yapılmalı veya duman ve gazlar soluma bölgesi dışına atılmalıdır.
 3. İşlem yapılacak olan materyalin tamamen ham ahşap (vernikli, cilalı, lam özelliği olmamalı) tezgâh üzerinde bulunduğundan emin olunuz. Ayrıca çalışılacak tezgâhın ayakları metal olmamalıdır.
 4. İşlem yapılacak materyal etrafında yanıcı ya da patlayıcı madde bulundurmayınız.

 

CİHAZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ SIRALAMAYA UYUNUZ.

 1. Çivilerin prob başlarına iyice oturduğundan emin olunuz.
 2. Problara ait soketlerin cihaza oturduğundan emin olunuz.
 3. Probların akım almayacak şekilde birbirinden en az 20 cm uzak olduğundan emin olunuz.
 4. Cihazın ön yüzündeki güç düğmesinin sıfır konumunda olduğundan emin olunuz.
 5. Güç kablosunu takınız.
 6. Cihazı çalıştırarak işleme başlayınız.

 

CİHAZ ÇALIŞIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR:

 1. Ürünü kullanım esnasında kesinlikle kullanım talimatlarına uyulmalı ve iş güvenliği kurallarından çıkılmamalıdır.
 2. Yüksek tahribat gücü olan bu makine koruma gözlüğü olmadan, kollar çıplak iken, tezgâh koruyucuları olmadan ya da makinenin kullanımı hakkında gerekli bilgi ve donanıma sahip olmadan kullanılmamalıdır.
 3. Ark anında herhangi bir dikkat dağınıklığı olmamalı ve etraftaki kimselerle gereksiz şakalaşma gibi eylemler yapılmamalıdır.
 4. Ark bölgesinde yanıcı ya da patlayıcı madde bulunmamalı ve ayrıca topraklamanın da iyi yapılmış olması gerekmektedir.
 5. İşlem esnasında cihaza uyumlu elektrik akımına karşı dirençli kauçuk eldiven kullanılmalı; kesinlikle solüsyonlu yüzeye çıplak elle temas edilmemelidir.
 6. İki prob arasındaki mesafe 20 cm’nin altında ise akımlar birbiri ile buluşmadan ayırmalı.
 7. Ahşap yakarken açma/kapama anahtarını açıp kapatmayınız. Bu durum şebekede gerilim dalgalanmaları oluşturabileceği gibi makinenin kullanım ömrünü de kısaltabilir.
 8. Cihaz kullanımı en az 20 cm en fazla 70 cm. alanlar için uygundur. Akımın ahşap üzerinde daha hızlı hareket etmesi için iki prob arası en fazla 70 cm. olmalıdır. Daha büyük ölçülerde cihazı dinlendirerek parça parça çalışılmalıdır.
 9. Çalışma yaparken cihaz muhakkak ahşap parça üzerinde olmalı yer ile teması kesilmelidir.
 10. Cihaz kendini korumaya aldığı an ön yüzündeki düğme sıfır konumuna getirilmelidir.
 11. Cihaz saklanırken nem ve rutubetten korunmalıdır.
 12. Bu cihaz, elektrik enerjisinin alçak gerilim şehir şebekesi tarafından sağlandığı ev ve benzeri yerlerde kullanmaya uygun değildir. Bu gibi yerlerde, şebekeye iletilen ve havadan yayılan radyo frekanslı bozulmalar nedeniyle elektromanyetik uyumluluğun sağlanmasında muhtemel zorluklar oluşabilir.

DİKKAT!

 

 1. Cihazı kapattığınız zaman probların mandallarına basarak çivileri düşürünüz.

 

 1. Cihazda termostat mevcuttur. Cihaz çalışırken ısınmaya geçtiği zaman kendini korumaya alarak kapanır. Cihaz kendini kapattığı zaman ön yüzündeki güç düğmesini sıfır konumuna alınız.

 

 1. Elektrik çarpması ölüme neden olabilir. Elektrik çarpma tehlikesi, ark operatörünün sık karşılaşabileceği en ciddi risktir. Elektriksel olarak canlı parçalara temas etmek, yaralanmalara, ölüme veya elektrik çarpmasına ve ani refleks sonucu düşmeye neden olabilir. Makine çalışırken çıplak el ile problara, elektrik bağlantısına veya makineye bağlı olan gerilim altındaki iş parçasına dokunmayın. Kendinizi problara, kablo bağlantılarına veya iş parçasına karşı yalıtın. Cihazın ön yüzündeki düğmeyi kapattıktan hemen sonra probların uçlarına dokunmayın, elektrik çarpma tehlikesi olabilir.

 

 1. Elektriksel ve manyetik alan insan sağlığına zararlı olabilir. İletkenler üzerinden akan elektrik, elektromanyetik alan oluşturur. Oluşan bu elektromanyetik alan kalp pili gibi cihazlar üzerinde etkili olabilir. Kalp pili kullanan kişiler makineyi çalıştırmadan önce bir fizyoterapiste danışması gerekir. Elektriksel ve manyetik alanlar henüz bilinmeyen başka sağlık sorunlarına da neden olabilir.

 

Etsy Shop Lavatrom

Facebook Lavatrom

Instagram Lavatrom

Youtube Lavatrom

E-Mail Lavatrom

WhatsApp +90 552 301 95 00